Двете страни също ще обединят усилията си за справяне с нелегалната миграция
Кралят на Мароко Мохамед VI подписа декларация за „Засилено изключително партньорство“ с френския президент Еманюел Макрон, който бе на посещение в Рабат.
Декларацията между Мароко и Франция е в отговор на споделените предизвикателства, като включва всички възможности за двустранно, регионално и международно сътрудничество.
По време на тридневното държавно посещение на Макрон, което се провежда от 28 до 30 октомври двамата лидери очертаха целите си за партньорството, подчертавайки силните човешки и културни връзки между техните нации.
Монархът и Макрон препотвърдиха ангажимента си към междудържавните отношения, основани на взаимно уважение, суверенитет, ненамеса, доверие, прозрачност, солидарност и споделена отговорност. Те се споразумяха за укрепване на политическото и стратегическото сближаване, за справяне с глобалните предизвикателства, задълбочаване и модернизиране на икономическото сътрудничество, за подобряване на социалното сближаване, в името на стратегическата автономия и за повишаване на културния обмен, произтичащ от ценностите на франкофонията.
Бяха идентифицирани няколко стратегически сектора, на които да се обърне повече внимание, включително общественото здраве и производството на ваксини, управлението на водните ресурси, селското стопанство, продоволствената сигурност, развитието на инфраструктурата, възобновяемата енергия, изкуствения интелект, сътрудничеството в областта на сигурността, образованието, културната сфера и спортните събития.
Двете страни също ще обединят усилията си за справяне с нелегалната миграция и засилване на координацията за управление на миграционните потоци.
Кралят и президентът подчертаха значението на Африка, Атлантика, евро-средиземноморските отношения и Близкия изток. Те се съгласиха да насърчават инициативи, допринасящи за сигурността, стабилността и развитието на тези региони, като признаха значителните усилия на крал Мохамед VI за стабилността и развитието на региона на Северна Африка.
Те подчертаха значението на подновяването в дълбочина на партньорството между двата бряга на Средиземно море, за да се изгради по-стабилно, устойчиво и проспериращо бъдеще за целия регион, като същевременно се вземат мерки за социално-икономическите и екологичните предизвикателства.
Президентът на Френската република Еманюел Макрон приветства и конструктивната роля на крал Мохамед VI, председател на Комитета Ал-Кудс, за мира в Близкия изток. Двамата държавни глави призоваха за незабавно спиране на атаките в Газа и Ливан, като същевременно подчертаха изключителната важност на защитата на цивилните и гарантирането и улесняването на доставката на достатъчно хуманитарна помощ, като същевременно се сложи край на регионалния конфликт.
Двамата лидери припомниха спешната необходимост от подновяване на мирния процес в рамките на решение за две страни с независима палестинска държава с граница от 4 юни 1967 г., със столица Източен Йерусалим.
Мохамед VІ и Макрон ще адресират заедно международни кризи, ще защитават глобалните обществени блага и ще засилват сътрудничеството в области като изменението на климата и биоразнообразието, особено в Африка и евро-средиземноморския регион. Това се посочва още в споразумението.
Те лично ще надзирават изпълнението на „засиленото изключително партньорство“, като определят приоритети и редовно преглеждат напредъка по него. Ще бъде сформиран съвместен стратегически комитет за улесняване на текущото сътрудничество.
В седма точка от декларацията, подписана между Мароко и Франция, мароканският суверенитет над Сахара беше подчертан като една от основните основи на изключителното партньорство между двете страни. Френският президент Еманюел Макрон потвърди твърдата си подкрепа за плана за автономия, представен от Мароко през 2007 г. като единственото реалистично решение на конфликта. Той също така изрази признание, че бъдещето на Западна Сахара трябва да бъде в рамките на мароканския суверенитет, като подчерта, че това решение е единственото съвместимо с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
Това укрепва позицията на Мароко по въпроса за Сахара и потвърждава поддръжката, на която кралството се радва на международната арена, с ангажимента на Франция ефективно да съпътства усилията на Рабат за постигане на икономическо и социално развитие в региона.